Důstojné stáří
Úvod :Důstojné stáří
Podle sociologů potřebuje každé společenství nepřítele, proti němuž se mohou lidé spojit. Pokud žádné skutečné nebezpečí neexistuje, je třeba si nepřítele vymyslet. Obětmi se stávají ti, kteří se nějak vymykají normálu. Senioři ,tedy lidé kteří již nejsou ani mladí, ani krásní se normálu mladých krásných vymykají . Vysokoškolsky vzdělaná vnučka své vlastní babičce vmete „teda babi to je něco, dostáváš peníze zanic, nic neděláš“. Vysokoškolačka NEVÍ, že je na světě mimo jiné díky svým prarodičům, tedy i babičce, která své vnučce podstrojuje, aniž by se dočkala vděku. Vysokoškolačka NEVÍ, že mohla vystudovat také proto, že její babička po celý produktivní život poctivě pracovala, že vychovala děti, že nemohla studovat, musela budovat socialismus, a že má právo na Důstojné stáří.
Mladí, úspěšní - po návratu ze zahraniční dovolené se nechají slyšet „plné letadlo důchodců“,ale nedovedou si vybavit, kdy, nebo zda vůbec někdy jejich rodiče či příbuzní, nebo známí dříve narození si mohli dopřát dovolenou v zahraničí, notabene letecky.
Mladí, úspěšní často poukazují na plné nákupní koše důchodců. Bohužel jim nedochází, že senioři nedostávají stravenky že na vesnici nemají možnost jít na oběd do jídelny, ale musí udělat nákup potravin na celý týden, protože si musí vařit doma a nákup v supermarketu je výrazně levnější než nákup v prodejně na vesnici. A musí šetřit i na dopravném. Šetříme pořád, šetříme po celý život, ale průběžné zvyšování životních nákladů nás neustále předbíhá. Nikoho nezajímá, že důchodkyni po uhrazení předepsaných plateb a zaplacení 57 Kč na obědy denně – zbývá houska na snídani a houska k večeři. Tedy nemá ani na toaletní papír. A z čeho se má spolupodílet na úhradách za léky, léčbu v nemocnici, lékařské výkony?
Nikdo nesmí být zbaven života, přičemž mučení nedostatkem prostředků na živobytí, nucení k nákupu levných, méně kvalitních potravin, či produktů s prošlou lhůtou trvanlivosti v návaznosti na nedostupnost kvalitní zdravotní péče vede k postupnému chřadnutí organismu a následně k předčasné smrti – tedy jednání k vleklému zbavení života. Máme důvod se domnívat, že se nejedná o pouhou bezohlednost, ale o zločiny proti lidskosti. My, dříve narození jsme svou pilnou celoživotní prací vytvořili hodnoty, které společnost užívá bez náležité kompenzace. Na zabezpečení ve stáří jsme si povinně střádali platbami do průběžného systému financování důchodů i na financování zdravotní péče. Demagogické ataky, že jsme málo pracovali, že proto máme malé důchody jsou lživé. I děti školou povinné ví, že násobíme-li jednu stranu rovnice, musíme násobit i stranu druhou – jinak se to přece nerovná. Tedy musí se přepočítat dřívější platby na dnešní hodnotu. A konečně pokud bychom pracovali málo – z čeho by měli dnešní zbohatlíci tunelovat, co by asi tak zprivatizovali? Víme přece, že dnešní boháči bydleli také jen v družstevních bytech. Domníváme se, a to oprávněně, že miliardové majetky nebyly získány prací, tedy legálně.Pokud došlo k nezákonnému obohacení,jedná se přece o trestný čin a konat v dané věci přísluší orgánům činným v trestním řízení. Co bylo ukradeno, musí být vráceno, patří nám seniorům na zabezpečení důstojného stáří.Důchod není žádný milodar od státu, ale odložená spotřeba za solidární platby do průběžného systému financování důchodového systému. Všem státním zaměstnancům se běžně platy valorizují, pouze senioři jsou diskriminováni.
Všeobecně je ve společnosti s dosavadním neúnosným stavem veliká nespokojenost vyjadřovaná často nevybíravými výrazy. Zdůrazňujeme : n a d á v a t n e s t a č í ! Je bezpodmínečně nutno konat a svých zákonných práv se domoci ústavní cestou.